Krājums

Valmieras muzeja krājums veidots kopš 1959. gada, un tajā ir vairāk nekā 68 tūkstoši priekšmetu. Ievācot liecības un materiālus par Valmieras novada teritoriju no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, krājumā kā dāvinājumi vai pirkumi ir uzņemti arheoloģiskie, lietiskie, papīra, audiovizuālie un arī digitālie priekšmeti ar kultūrvēsturisku nozīmi. Valmieras muzejs savā krājumā neuzņem dabas kolekcijas un lielgabarīta priekšmetus.

Ar krājuma materiāliem ir iespējams strādāt muzeja lasītavā, iepriekš piesakoties [email protected].
Lai strādātu ar muzeja krājuma materiāliem, nepieciešams aizpildīt pieteikumu Pieteikums darbam Lasītavā.

Krājuma kolekcijas

Fotogrāfijas. Fotogrāfiju kolekcija ietver liecības galvenokārt par Valmieras novada un Vidzemes vēsturi no 19. gadsimta līdz mūsdienām. Kolekcijā ir ainavu fotouzņēmumi, ģimeņu portreti, sabiedrisko pasākumu, svinību un sadzīves notikumu fotofiksācijas.

Dokumenti. Dokumentu kolekcija ietver lietvedības, sabiedriskās dzīves un rūpniecības dokumentāciju, kā arī personu apliecinošus dokumentus, diplomus, apliecības, ielūgumus u. c. dokumentus.

Iespieddarbi. Valmieras muzejs kolekcionē vēsturiskus vietējo grāmatizdevēju iespieddarbus (grāmatas, veidlapas, pastkartes u. tml.), kā arī publikācijas par Valmieru, novadu un novada personībām.

Mākslas un lietišķās mākslas priekšmeti. Mākslas kolekcijā atrodas novada mākslinieku darbi, kā arī mākslas darbi, kuros attēloti Valmieras pilsētas un novada dabasskati vai personību portreti. Plašāk pārstāvētie autori: Teodors Ūders, Aleksandrs Petrovs, Jānis Kalmīte, Rudolfs Voldemārs Vītols. Mākslas priekšmetu krājums ietver arī Martas Alberingas veidotā Eiropas un Āzijas kultūras mākslas priekšmetu kolekciju.

Arheoloģiskie priekšmeti un senlietas. Valmieras muzejā glabājas arheoloģiskajos izrakumos un savrupatradumos iegūti priekšmeti no Valmieras pilsētas un tās apkārtnes. Tie aptver laiku no akmens laikmeta līdz mūsdienām.

Etnogrāfiskie priekšmeti un darba rīki. Valmieras muzejs lepojas ar bagātu Ziemeļvidzemei raksturīgu etnogrāfisko priekšmetu un darba rīku kolekciju. Lielākā daļa priekšmetu iegūti ekspedīcijās, tajās dokumentējot arī vietējo iedzīvotāju dzīvesstāstus.

Kolekcijā ietvertas krāsainas pūra lādes, Vaidavas meistaru krēsli, atturīgi rotātas sprēslīcas un velku lāpstiņas, linu un vilnas apstrādes rīki, labības pūri, sviesta kuļmucas u. c.

Tekstīlijas. Valmieras muzeja tekstīliju kolekciju veido Ziemeļvidzemei un Valmieras novadam raksturīgie apģērbi, sadzīves plakanās tekstīlijas.

Lielākā kolekcijas daļa ir 20. gadsimtā izgatavoti tautastērpi un to stilizācijas, arī ikdienas apģērbi. Sadzīves un telpu iekārtas audumi, gultas veļa. Tekstīliju kolekcijā iekļauti arī apavi un ar to izgatavošanu saistīti priekšmeti, galantērija un apģērba aksesuāri (somas, maki, apģērbu pogas, kabatas pulksteņi, ceļojuma koferi, kā arī lietussargi).

Sadzīves priekšmeti. Muzejs kolekcionē valmieriešu un Valmieras novada iedzīvotāju sadzīves priekšmetus, darba rīkus, interjera elementus, elektropreces un piemiņas lietas no 19. līdz 21. gadsimtam. 

Vietējo uzņēmumu ražotās produkcijas paraugi. Valmieras muzejā glabājas priekšmeti no Ugunsdzēsības rūpnīcas, Valmieras gaļas kombināta un citām vietējās rūpniecības iestādēm: darba apģērbi un apavi, Valmieras Stikla Šķiedras masveida produkcijas paraugi (tekstīlijas, vimpeļi u. tml.).

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top