Ekspresizstāde “Nākamā pietura…” (līdz 22.08.2021.)

Izstādes afiša

Nākamā pietura…

Mazbānītis Ainažu–Valmieras–Smiltenes šaursliežu dzelzceļa līnijā – nozīmīgs transporta vēstures stāstnieks, kas atradis vietu arī Valmieras muzeja krājumā. Katrs kolekcijas priekšmets stāsta savu stāstu vai vismaz sniedz ieskatu mazvilciena jeb mazbānīša līnijas mūžā.

Līdzās fotogrāfijām, kas veido lielāko kolekcijas daļu, iespieddarbiem un citiem priekšmetiem, jaunākais ir mazbānīša izbūves dalībnieka piemiņas nozīmīte, kuru izgatavoja par godu Ainažu–Valmieras–Smiltenes šaursliežu dzelzceļa līnijas atklāšanai 1912. gada 12. augustā.  Unikālais monētai līdzīgais priekšmets piederējis vienam no līnijas izveidotājiem Georgam fon Gersdorfam. Valmieras muzeja krājumā piemiņas zīme nonāca 2018. gadā pēc ekspedīcijas Marburgā, Vācijā. To nodeva īpašnieka mazdēls Georgs Zolmss, kurš muzejam dāvājis arī vairākas ar šaursliežu līnijas celtniecību saistītas fotogrāfijas.

Katram cilvēkam stāsts par mazvilcienu ir atšķirīgs. Arī ikviena atmiņā tas palicis citādāks. Gaidot vilcienu, kāds nosalis kādā no mazākajām stacijām, jo bānītis aizkavējies par sešām stundām. Cits atceras, ka tieši ar mazo vilcienu pārvācies dzīvot no Ainažiem uz Valmieru – vilcienā ar visu iedzīvi – vienas somas apjomā. Kāds nekad dzīvē nebija tik ātri braucis – cits, ka tas brauca tik lēnu, ka šķiet, ar kājām būtu bijis ātrāk. Vēl kāds atceras, ka tā pasažieru vagoni daudz neatšķīrās no preču vagoniem. Cits stāsta, ka neko glaunāku nebija redzējis.

Savukārt tie, kuri bānīti nav redzējuši, bet izmanto šaursliežu dzelzceļu līniju kājām vai ar velosipēdu mūsdienās – izbauda bijušās līnijas – Green Railways zaļo dabu un klausās stāstos, nostāstos un atmiņās.

Vai Tev ir atmiņas par bānīti? Apmeklē izstādi Valmieras muzejā un nodod arī savu stāstu mums!

Valmieras muzeja vēsturniece

Liene Rokpelne

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top