Pa Valmieru kopā ar arhitektu – Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļa

Bildē dzimtsarakstu nodaļa

Ēku, kurā tik daudzi valmierieši viens otram teikuši “jā” vārdu, atklāja 1975. gadā. Laikraksts “Liesma” aprakstījis, kā sestdien, 12. aprīlī svinīgi atvēra rajona civilstāvokļa aktu reģistrācijas nodaļas jaunās telpas: Rajona izpildu komitejas priekšsēdētājs Jānis Dundurs pateicās arhitektiem, projektētājiem, celtniekiem, māksliniekiem, visiem, kas veidojuši šo skaisto un savdabīgo ēku. Tad pārgrieza tradicionālo lentu.

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas grāmatā kā pirmos ierakstīja mazos valmieriešus Anželiku Krūmiņu un Robertu Jēgeru. Notika arī pirmā laulības reģistrācija. Kopēju dzīves ceļu uzsāka Rīgas Politehniskā institūta studenti Anna Kebalo un Rūdolfs Robežnieks.

Darbi pie ēkas tapšanas iesākās dažus gadus iepriekš. Ģenerālplānu topošajām puķu veikala un Preses apvienības aģentūras ēkai izstrādāja jau 1971. gadā. Celtniecības darbi ievilkās, un objekta nodošanas datumu vairākkārt nācās pagarināt.

 

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Skaista un arhitektoniski interesanta ēka, kas veiksmīgi iekļaujas daudzstāvu daudzdzīvokļu ēku kontekstā. Ēka, kas uz kopējā fona atšķiras ar savu interesanto formu, nevis krāsu tonalitāti.

Manuprāt, ļoti veiksmīgi veidots plānojums, lai šo ēku izmantotu tirdzniecības funkciju nodrošināšanai. Lielie logi skaidri norāda uz ēkas priekšējo fasādi un aicina pircējus doties iekšā ēkā. Dzimtsarakstu nodaļas telpas, manuprāt, ir ļoti veiksmīgi pielāgotas funkcijas nodrošināšanai, respektējot iespēju robežas, tomēr pieejamības ērtums nav no tiem veiksmīgākajiem.

 

Foto: Ēkas otrā stāvā pēc projekta bija paredzēta Valmieras novadpētniecības muzeja izstāžu zāle. Foto J. Naumovs. 1989. gads.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top