Izstāde “Barikāžu laiks” Hanzas namiņos (līdz 28.02.21.)

Aprit 30 gadi kopš 1991. gada janvāra notikumiem, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

Padomju karaspēka uzbrukumi iedzīvotājiem Viļņā 1991. gada 12., 13. janvārī skaudri apliecināja, ka baltiešu brīvības alkām ir pretinieki. Lai aizstāvētu Latvijas neatkarību, arī Rīgā jau 13. janvārī ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām sāka celt pirmās barikādes. Ar smago tehniku nobloķēja piekļuvi ēkām, izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Barikādes kļuva par nozīmīgu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdi, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīga pretošanās un cilvēki bija gatavi aizsargāties pat bez ieročiem.

Tikmēr neatkarības pretinieki centās destabilizēt politisko situāciju un iedvest bailes iedzīvotājos un Rīgas aizstāvjos. Īpašo uzdevumu vienības OMON kaujinieki laikā no 14. – 16. janvārim veica sešus bruņotus uzbrukumus Vecmīlgrāvja un Brasas tilta aizstāvjiem, kuri ar smagajām automašīnām un lauksaimniecības tehniku sargāja pieeju Rīgas centram. Uzbrukumos cieta tehnika un cilvēki. 20. janvārī OMON vienība ieņēma Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas ēku, apšaudē nogalinot divus milicijas darbiniekus un trīs civilpersonas. Lai būvētu barikādes un apsargātu valdību, Rīgā pulcējās iedzīvotāji no visiem Latvijas rajoniem. Uz barikādēm devās cilvēki no darba kolektīviem, mācību iestādēm, kolhoziem, ciemiem un pilsētām, tostarp no Valmieras un Valmieras rajona.

1991. gada janvāra barikādes ir būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa un unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs. Laikam ritot par “Barikādēm” nav dokumentēts daudz jaunu faktu, bet ikreiz tās atceroties, nozīmīgi kļūst jautājumi – kas mums bija barikādes un kāda bija to loma toreiz, tagad?

Izstādē “Janvāra barikādēm – 30”, kas eksponēta Hanzas namiņos Valmieras pilsētas centrā, skatāmi valmierieša, fotogrāfa Mihaila Ignata iemūžinātie vēstures mirkļi, arī viņš toreiz bija Latvijas aizstāvju vidū. 

Izstāde apskatāma no 15. janvāra līdz 28. februārim (pirmdienas – sestdienas 10.00 -17.00) Apmeklētājus lūdzam ievērot valstī noteiktās prasības.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top