Pa Valmieru kopā ar arhitektu – Apaļais veikals

Veikalu, ko valmierieši dēvē par “Apaļo veikalu” atklāja 1962. gada Vecgada vakarā. Laikraksts “Liesma” rakstīja, ka jaunais pārtikas veikals ir apaļš, ar lieliem logiem. Jau pirmajās dienās tas apkalpojis simtiem pircēju. Nelielo rakstiņu papildināja fotogrāfija ar veikala tirdzniecības zālē izvietotajām precēm.

Valmieras patērētāju biedrības veikals šajās telpās darbojās vairāk nekā 40 gadus. Vēlāk telpās iekārtojās mazlietotās sadzīves tehnikas un elektronisko preču veikals. Bet 2012. gadā šajā vietā uzcēla veikalu “top!”, ko valmierieši sauc par “Apaļo topu”.

 

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Raksturojot trīs vārdos — forma seko funkcijai.

Mūsdienu tendences veikalu arhitektūrā ir ātrs būvniecības process ar tipveida risinājumiem, tādejādi radot konkrētā zīmola atpazīstamību.

Vietas unikalitāte veikalu tīklu izbūvē paliek vairāk sekundāra. Primāri ir nodrošināt nepieciešamos kvadrātmetrus tirdzniecības telpās, paredzēt ērtu un normatīviem atbilstošu piekļuvi un autostāvvietu skaitu. Ja salīdzina, kādas pārvērtības šī ēka ir piedzīvojusi, var secināt, ka lielie stiklojumi vairs nav svarīgi. Projektējot telpas veikalu tīklam, ir jāievēro vadlīnijas, tāpēc arhitektūras lidojums tiek zināmā veidā “ielikts rāmjos”. Šajā gadījumā jāpateicas arhitektam, ka vismaz minimāla vēsturiskā atsauce uz “Apaļo veikalu” ieejas mezgla risinājumā ir saglabāta.

Foto: Veikals – paviljons. 1967. gads.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top