Pa Valmieru kopā ar arhitektu – kafejnīca “Sports”

Līdzās pilsētas slidotavai 1966. gada nogalē atvēra kafejnīcu ar fiziskajām aktivitātēm atbilstošu nosaukumu “Sports”. Blakus tai atradās telpas ģērbtuvei, slidu un inventāra nomai. Ikdienā gan valmierieši kafejnīcu dēvēja par “Mironīti”, jo ēka uzcelta Sv. Radoņežas Sergija pareizticīgo draudzes kapsētas malā.

“Sports” jeb “Mironītis” bija populāra vieta svētku banketiem un dažādu uzņēmumu tematiskajiem vakariem. Vallija Ķīkule atminas, ka pa dienu kafejnīcā bieži viesi bija skolēni un skolotāji no tuvējām skolām: 11 varoņu komjauniešu vidusskolas jeb varoņskolas un pretim esošās 2. vidusskolas. “Mironītī“ varēja dabūt saldējuma kokteiļus un saldējuma bumbiņas. No ēdieniem iecienītākais bija „Antrekots”.

Rakstnieks Miervaldis Birze stāstā “Rozā zilonis” attēlojis kafejnīcu.  Stāsta varoņi Bērtulis Sineps un Annija Mežluika no Rūjienas ierodas Valmierā: “Pilsētā viņi apstājās pie zema stikla būra veca parka pamalē. – Diži koki, kā angļu parkā, – piezīmēja Bērtulis. – Te bijusi veca kapsēta… – nopūtās Annija. – Tādēļ tautā kafejnīcu sauc par “Mironīti”. [..] Stikla būra iekšpuse bija spodra un kārtīga. Galdi ar lakotas šķiedras virsu. Ērti sēdekļi. Ledus skapis aiz bufetes tik liels, ka tajā iespējams noglabāt veselu vērsi. Pie sienas mūzikas automāti. Vienā pusē logi līdz grīdai lieli, bet otrā sienā pie griestiem kā cietumā.”

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Ēka eleganti un organiski “iesdēdināta” esošajā kontekstā, reljefā. No tās paveras labs skats, pārredzot visu skeitparka laukumu. Šobrīd ēka ir nedaudz nokalpojusi, tai nepieciešama tehnoloģiska un estētiska modernizācija.

Blakus esošo skeitparka laukumu sagaida būtiskas pārmaiņas. Ir izstrādāts projekts, un drīz sāksies tā realizācija. Skeitparku pielāgos dažādu aktīvo un ekstrēmo sporta veidu cienītājiem. Tajā paredzēts izveidot betonētu skeitparku un asfaltētu velotrasi, arī strītbola laukumu un bērnu rotaļu elementus. Šis projekts tapis, pateicoties Latvijas valsts mežu dāvinājumam. Tā būs skaista dāvana visiem Valmieras iedzīvotājiem un viesiem.

 

Foto: Kafejnīca „Sports”, 1967. gads.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top