Pa Valmieru kopā ar arhitektu – centra aptieka

Pilsētas centrā

 

Ēkas, kas Valmieras centrā tapa pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, pilsētai piešķīra jaunus vaibstus. Apakšstāvā iekārtotā frizētava un aptieka, ēku Ļeņina ielā 16 (tagad: Rīgas ielā), atšķīra no citām celtnēm uz pilsētas galvenās satiksmes maģistrāles.

Valmieriešus īpaši priecēja jaunā aptieka. Salīdzinot ar Veco aptieku, kas atradās pilsdrupās, tā bija gaiša un moderna, apsildīta ar centrālapkuri. Aptiekā bija izvietotas telpas zāļu gatavošanai un uzglabāšanai. Daudzus gadus 80. aptieka jeb “Centra aptieka”, kā to iesauca valmierieši, darbojās kā diennakts dežūraptieka.

Pāršķirstot ēkas tehnisko dokumentāciju, redzams, ka sākumā bija paredzēts celt lielāku ēku. Arhitektes Maijas Pumpuras izstrādātais projekts paredzēja ēku ar četriem stāviem un 56 dzīvokļiem. Mainot projektu, tapa ēka ar 24 dzīvokļiem.

1964. gada jūnijā, kad ēku pieņēma ekspluatācijā, komisija ierosināja “uzlabot ietvju plānojumu Ļeņina ielas pusē un apzaļumot apkārtni.”

 

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Ļoti interesants stāsts par plānoto un realizēto. Mūsdienās šī ēka ataino tipisko padomju laiku apbūvi, kur pirmais stāvs paredzēts publiskai funkcijai, bet augšējie stāvi — dzīvokļiem. Ēka salīdzinoši nesen (2014) ir renovēta, ar mērķi ne tikai uzlabot ēkas vizuālo izskatu, bet, galvenokārt, paaugstināt energoefektivitāti. Ēka ir ieguvusi jaunu “tērpu”— tā mierīgi un askētiski iekļaujas esošajā vidē.

 

Foto: Jaunceltne uz Ļeņina un Vintēna ielas stūra vēl tikai top. Tās ārējā apdarē izmantoti baltie silikāta ķieģeļi. 1963. gada pavasaris. Foto K. Oše.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top