Pa Valmieru kopā ar arhitektu – Skolas ēka

Divdesmitā gadsimta sākumā Valmierā darbojās vairākas skolas. To vidū arī četrklasīgā meiteņu skola, kas atradās uz Bastiones ielas — pilsētas centrā, iepretim toreizējam cietumam. Skolas telpas bija šauras un higiēnas prasībām nepiemērotas. Tādēļ pilsēta nolēma celt jaunu izglītības iestādi: sieviešu ģimnāziju. Par ģimnāzijas direktori ievēlēja Martu Dauguli (1880-1966). Ēku iesvētīja 1908. gada 7. septembrī un tās divos stāvos ierīkoja astoņas mācību klases.
Pirmā pasaules kara laikā mācību darbs turpinājās. 1918. gadā ēkā atvēra liceju, bet 1919. gada 21. janvārī to pārveidoja par 1. pamatskolu.
No 1947. gada ēkā atradās Valmieras 2. vidusskola, bet ar 1990. gadu – Valmieras 1. vidusskola. 1997. gadā tā pārtapa par Valmieras sākumskolu un no 2004. līdz 2010. gadam ēkā atradās Valmieras pamatskola. Tagad Rīgas ielā 42 mājvietu radis Valmieras Jaunatnes centrs „Vinda”.

 

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:
Historismam piederīgās sarkano ķieģeļu ēkas galvenajā fasādē jaušama renesanses formu ietekme. Tai ir simetriski veidota galvenā fasāde, izceļot rizalītu (uz priekšu izvirzītu ēkas daļa visā tā augstumā), kur plānojumā atrodas aktu zāle ar lieliem logiem un pusaploces pārsedzi.
Interjerā saglabājušās dažas oriģinālās detaļas: vestibila kolonāde, durvis, griestu dekori u.c.

 

Foto anotācija: Valmieras Sieviešu ģimnāzijas ēka 1909. gads. Iespiedis un izdevis H. Treijs, Valmierā.
InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top