Pa Valmieru kopā ar arhitektu – dzīvojamā ēka

Pirms sešdesmit gadiem ekspluatācijā nodeva trīsstāvu dzīvojamo ēku Ļeņina un Rīgas (tagad: Rīgas un Cēsu) ielas stūrī. Pašā Valmieras centrā, iepretim Ļeņina piemineklim. Piecdesmito gadu beigās pilsētā valdīja rosība – tika celtas ēkas, aizpildot kara un ugunsgrēka radīto tukšumu. Turklāt dzīvokļi bija nepieciešami strādniekiem, kuri darbojās pilsētas rūpnīcās. Arī šo namu cēla Gaļas kombināta strādniekiem.

Laikraksts “Liesma” 1960. gada 13. augustā vēstīja, ka 43. Valmieras celtniecības pārvaldes celtnieku kolektīvs ”lielisku velti Celtnieku dienā dāvina Gaļas kombināta strādniekiem [..]. Tieši šodien viņiem paredzētajā ēkā tiek pilnīgi pabeigta 1. sekcijas iekšējā apdare. Paies dažas dienas, un jaunajos dzīvokļos varēs iekārtoties 8 laimīgas ģimenes.”

Ēka pilsētas centrā mainījusi savu sākotnējo izskatu, apmetumam nosedzot mājas balto ķieģeļu stāvu. Mainījušies arī tās iemītnieki. Pirmajā stāvā vairs nav dzīvokļi, bet gan veikali, frizētava un skaistumkopšanas salons.

 

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Šādas vizuālās pārmaiņas ēkai ir piešķīris Valmieras arhitekts Ainars Markvarts, kura stils, krāsu izvēle un materialitāte parādās arī vairākās citās ēkās pilsētā. Arhitekta devums Valmierai ir nozīmīgs, tas iezīmē pilsētas centra raksturu, laikam atbilstošas arhitektūras tendences, tajā pašā laikā akcentējot arhitektam raksturīgo stilu, rokrakstu.

Šī ēka atrodas ļoti nozīmīgā vietā – krustojumā pie centrālā rotācijas apļa, tāpēc ēkas forma, augstums un proporcijas ir ietekmējušas visas tālākās ielas apbūves raksturu un vizuālo izskatu pilsētas centra teritorijā.

 

Foto: Skats uz Ļeņina ielu 1963. gada ziemā.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top