Andra Vārpas tēlniecības un zīmējumu darbu izstāde “ANDRIS VĀRPA. PERSONĪGI.” (līdz 05.12.2020.)

No 24. oktobra Valmieras muzeja Izstāžu namā apskatāma tēlniecības un zīmējumu darbu izstāde ANDRIS VĀRPA. PERSONĪGI. Andris Vārpa (1950) tēlnieks un zīmētājs, dzimis Rīgā, audzis un mācījies Rūjienā, dzīvo Valmierā.

Ar jaunu dabas zīmējumu kolekciju, koka skulptūru grupu, četru personīgi nozīmīgu portretu sēriju un vienu ārtelpas objektu Valmieras muzejā tēlnieks un zīmētājs Andris Vārpa svin jubileju un apliecina atgriešanos pie pilnībā paša motivētas jaunrades sev raksturīgajā – tēlniecības un zīmējumu – tandēmā. Mākslinieks saka: “Skulptūra ir telpisks darbs, tā enerģiju izstaro visos virzienos, līdzīgi kā to dara spuldzīte bez apvalka. Zīmējums savukārt to dara tikai vienā virzienā – uz skatītāju, un zīmējums paveic to, ko nevar paveikt vizuāli plastiskā māksla. Ja izstādes salīdzinām ar izrādēm, tad var teikt, ka manas skulptūras ir aktieri, bet zīmējumi ir scenogrāfiskā telpa, kurā šie aktieri dzīvo.”

ZĪMĒJUMU KOLEKCIJA ir ikdienišķā Latvijas ainava, kas noskatīta konkrētās vietās, visbiežāk Ziemeļvidzemē starp Valmieru un Rūjienu, vai ceļā no Rīgas uz Valmieru.

Darbu motīvi turpinās dažādās variācijās cauri laikiem, un daudzi kļuvuši par mākslinieka personīgajām ikonām kā, piemēram, ekspresīvie vītoli, noapaļotās krūmu “gubas”, egļu silueti, trepju motīvs un citi. Jaunākajos darbos arī līdz šim neredzēti motīvi  – ezeri, mazpilsētas ugunis, vietām pazib figurāls siluets. SKULPTŪRU GRUPA “DIVPADSMIT” ir askētiskās figūras kaltas no vēsturiskām koka brusām, kas kalpojušas kā jumta balsti 1795. gadā celtajai vecās mācītājmuižas klētij Dzirnavu ezera krastā, kas tagad ir tēlnieka darbnīca un dzīvesvieta. Varbūt tie konkrētu sieviešu stāvi, kas stāv aiz gadsimtu miglas?

Skulptūra “TĀLAVAS SUDRABS” sagaidīs skatītāju muzeja priekšā. Nosacīts vēstures motīvs. Skulptūra, kuru 21. gadsimtā rada tēlnieks, kurš apbrīno un domā par laikmetu un cilvēkiem, kas šeit pat dzīvoja 13. gadsimtā. PORTRETU KOLEKCIJA ekspozīcija piedāvās vienkopus aplūkot četrus Andra Vārpas dažādos laikos radītus nozīmīgus darbus – māksliniekam pazīstamus, tuvus, kas tapuši laikā no pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem līdz šodienai, modeļiem klātesot. Meitas Artas Vārpas portrets – visjaunākais darbs izstādē.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top