Pa Valmieru kopā ar arhitektu – Valmieras grāmatnīcai – 60

Grandioza un moderna – tā topošo ēku 1958. gada vasaras nogalē raksturoja uzrunātie garāmgājēji. Ēkas projekts paredzēja 22 dzīvokļus ar centrālo apkuri, vannas istabām, telefonu un radio. Nama apakšstāvs atvēlēts veikaliem.

Jaunās mājas būvdarbus veica Cēsu Celtniecības pārvalde. Brigadiera A. Pūces vadībā darbojās mūrnieki A. Stivrins, V. Pāpe, M. Zariņa, namdari V. Neza, I. Smirnovs u.c. Laikrakstā “Liesma” lasāms, ka “Visi smagie darba procesi šajā būvniecībā mehanizēti. Ar prāvo celtni, kura snuķis uzšaujas augstu gaisā, pēļu vieglumā ceļas lielās saliekamo betonu kravas.” Tomēr celtniecības darbi iekavējās un ēku ekspluatācijā nodeva gadu vēlāk, nekā bija plānots.

“Lai grāmata iet tautā!” aicināja raksts par ēkas pirmajā stāvā atvērto grāmatu veikalu un laikmeta garam atbilstoši aprakstīja grāmatnīcas atklāšanu: “4. novembrī mūsu pilsētā atvērās durvis vēl vienam jaunam un modernam veikalam – Valmieras grāmatnīcai. To, cik ļoti šis veikals bija gaidīts, pierādīja lielā sirsnība, veikalu atklājot. Pēc veikala vadītājas biedrenes E. Kurzemnieces īsas uzrunas Valmieras iedzīvotājus ar jauno veikalu apsveica Latvijas Komunistiskās partijas Valmieras rajona komitejas sekretārs biedrs Jonāns. Daudz skaistu rudens ziedu, sirsnīgu apsveikumu un labu vēlējumu šajā dienā saņēma grāmatnīcas kolektīvs.”

Jāteic, ka ēkas pirmajā stāvā grāmatnīca darbojusies visus sešdesmit gadus un tajā iepērkas jau vismaz trešā lasītāju paaudze. Blakusesošajās telpās, kurās pašlaik atrodas veikals “Drogas”, savulaik bijis gan patērētāju biedrības maizes veikals, gan audumu un juvelierizstrādājumu veikali.

 

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

Grandioza un klasiska – ēka Rīgas ielā 20 laikā gaitā nav mazinājusi savu estētisko pievilcību un nozīmi ielas kopējā tēla veidošanā. Ēkas fasāde veidota ļoti lakoniska, akcentējot Rīgas un Georga Apiņa ielu krustojumu. Šāda fasādes kompozīcija skaidri ļauj nolasīt, kura ēkas daļa ir paredzēta privātai, kura publiskajai funkcijai. Grāmatnīca šajā ēkā nu jau ir kļuvusi par tās neatņemamu sastāvdaļu, tāpēc ļoti ceru, ka vismaz vēl 60 gadus grāmatnīca atradīsies tieši šajās telpās.

 

Foto: Jaunceltne uz Ļeņina ielas vēl tikai top. Foto 1958. gada vasara.

 

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top