Pa Valmieru kopā ar arhitektu – Pirts ēka

Gaujas krastā

1925. gada 2. novembra Valmieras pilsētas domes sēdē kā viens no svarīgākajiem dienas kārtības jautājumiem bija iekļauts jautājums par pirts būvi uz ārsta un mecenāta Georga Apiņa (1859 – 1920) novēlētā zemes gabala Pilskalna ielā Nr.3. Vairākums domnieku atbalstīja pirts celtniecību, norādot, ka „pirts būve būtu labākais piemineklis, ko pilsēta varētu uzcelt Dr. Apiņa piemiņai!”

Konkursa noslēguma kārtā, 1926. gada 2. jūnijā, piedalījās divi projekti. Par veiksmīgāko atzina inženiera-arhitekta Arnolda Maidela projektu – divstāvu ķieģeļu mūra ēku, ar puspagraba izbūvi, plašām priekštelpām, vestibilu un garderobi,  tehniskā ziņā veiksmīgi risinātām vīriešu un sieviešu pirtīm. Atbalstu guva arī jaunums – piedāvājums ierīkot ģimenes pirti ar 4 vannu vietām un apsildāmām ģērbtuvēm. Kā pēdējais izšķirošais arguments par labu, izvērtējot Maideļa projektu, bija vienkāršākas un lētākas apkures ierīkošana. Jāpiebilst, ka pirts projektētājs bija ar titulu- nāca no vācbaltu izcelsmes ģimenes un bija Mārcienas muižas īpašnieka Viktora fon Maidela dēls, kas bija beidzis Rīgas politehniskā institūta Arhitektūras fakultāti (1906.g. iesaukts Krievijas armijā, atkārtoti demobilizēts 1914.g. sākoties 1.pasaules karam. No 1915.gada vadījis dažādus kara lauku nocietinājuma darbus. 1918.g. iestājies landesvērā, vēlāk piedalījies Brīvības cīņās. 1922.g. par nopelniem Latvijas labā, apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni. 1939.g. arhitekts repatriējās uz Vāciju).

Celtniecības darbus sāka 1926. gada 15. jūlijā kādreizējās vecās Ezera pirts vietā. Tolaik cēluši ātri, jo visi tehniskie un ārējie celtniecības darbi pabeigti jau 1927. gada 14. decembrī. Modernā pirts bija lieliska dāvana, sagaidot jaunās valsts desmito gadskārtu, celtniecība izmaksas sastādīja 216.000 latus. Pirts pakalpojumi vajadzīgi visos laikos:”… Tā piemēram 1946. gadā to apmeklējuši 68.000 cilvēku, bet 1960. gadā pirtī pabijuši pat 125.500, ar 1963. gadu pirts pārgājusi rajona sadzīves pakalpojumu kombināta (SPK) paspārnē…” (Vīksne V. – Liesma –Nr.54, 2006.)

Arhitektes Zandas Lapsas komentārs:

2012.- 2013.g. vecajā pirts ēkā veica vērienīgus rekonstrukcijas darbus, pārplānojot telpas un uzlabojot ēkas energoefektivitāti, piemērojot mājvietu bērnu mūzikas skolai. Būvprojektu izstrādāja SIA “Agroprojekts”. Būvniecības gaitā veikti ēkas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi – fasāžu un pārseguma siltināšana, logu un durvju nomaiņa, ventilācijas sistēmas izbūve,  izbūvētas nepieciešamās inženierkomunikācijas – ūdensapgāde, kanalizācija, apkure, elektrība, lietus kanalizācija, ugunsdrošības un apsardzes signalizācija, vājstrāvu tīkli.  Mācību telpas ir nodrošinātas ar skaņas izolāciju, kas ļauj pilnībā nodoties mācību procesam. Ēkā izbūvēts arī lifts. Darbi veikti arī skolas teritorijas labiekārtošanā – izbūvētas stāvvietas un gājēju ietves, bruģēts skolas pagalms un sakopts Gaujas krasts. 2013.gada 14. decembrī ēku iesvētīja ar svinīgo dievkalpojumu.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top