Pa Valmieru kopā ar arhitektu – Ar Viestura vārdu

1936. gada 15. novembrī iemūrēja pamatakmeni Viestura 6.klasīgajai pamatskolai. Jaunbūves pamatakmeni iesvētīja Valmieras Austrumu draudzes mācītājs Ed. Putniņš. Topošo skolas ēku cēla uz Valmieras pagasta pašvaldībai piederošās, no Valmieras cietuma un darba nama fermas atdalītās zemes. Pagasta padomes priekšsēdētājs Ed. Zariņš nolasīja saņemtās apsveikuma telegrammas no Izglītības un Tieslietu ministrijām. Klātesošos sveica arī Valmieras pilsētas galva J. Ruģēns, apriņķa pamatskolu inspektors J. Rudzītis un miertiesnesis A. Pļaviņa. Skolas pārzinis A. Reinerts audzinātāju un audzēkņu vārdā svinīgi solījās “ņemt vērā izteiktos vēlējumus un ziedot labākos spēkus, lai jaunā skola būtu sava vārda cienīga!”

Lai gan jau 1938. 10. oktobrī jau 200 skolēnu uzsāka mācības jaunajā 4 stāvu skolas ēkā gandrīz vēl gadu turpinājās iekšējie telpu apdares darbi. Skolu un karogu oficiāla iesvētīja 1939.gada 10. decembrī. Nu skola varēja lepoties ar rokdarbu darbnīcu, mācību virtuvi, modernām mazgātuvēm un dušas telpām, aktu, vingrošanas un ēdamzālēm, ar dzīvokļiem skolotājiem, apkalpotājiem un saimniecības vadītājam. Tika ierīkota centrālā apkure, elektriskā apgaismošana un ūdensvads, iegādāts arī pilnīgi jauns skolas klašu inventārs. Kopējās projekta izmaksas sākotnēji plānotas ap 100.000 Ls, taču faktiski reālā summa sasniedza gandrīz 220.000 Ls. Daļu līdzekļu jaunās skolas būvei pagasts bija uzkrājis no agrāko gadu budžetiem, bet daļu piešķīra Tieslietu ministrija. Skolas atklāšanas svinībās bijušie audzēkņi skolai uzdāvināja karogu. Tā metu bija zīmējis vietējais mākslinieks D. Draule. Karoga vienā pusē redzams Sīmanēnu svētozols pie Gaujas, bet otrā pusē redzami gudrības, drosmes un spēka simboli – grāmata, vairogs ar šķēpu un uzrakstu: „Augsim labā tikumā, augsim spēkā dziļumā”.
Viestura vārdu 6.kl. pamatskolai piešķīra 1926. gadā. Pēc II Pasaules kara skolas nosaukums – Viestura 7. gadīgā skola; no 1956./57. māc. gada – Valmieras Viestura vidusskola.

Arhitektes komentārs
Projekta autors, Valmierā dzimušais Izglītības ministrijas Skolu departamenta arhitekts, Arnolds Nikolajs Čuibe (1908-1941) ēku projektējis tajā laikā dominējošajā neoeklektisma stilā – fasādē izmantots lielā ordera kārtojums, galveno fasādi veidojot asimetrisku.
Pagājušā gada izskaņā, pēc ilgas un garas pārbūves, ēka tika nodota ekspluatācijā un skolēni varēja atgriezties ‘mājās’. Veikti grandiozi rekonstrukcijas darbi – saglabāts racionālais plānojums un vairāki oriģinālie interjera elementi – kāpnes, to margas un flīzes kāpņu telpās, galveno ieeju rotā jaunas ozolkoka durvis, kas izgatavotas pēc N.Čuibes oriģinālās ieceres. Tajā pašā laikā ir veiktas zināmas izmaiņas, kas ēku pielāgojušas mūsdienu prasībām un daudz ērtākai lietošanai ikdienā – ir izbūvēts lifts, tādā veidā nodrošinot vides pieejamību, ir izveidota moderna un multifunkcionāla teātra klase, kā arī ir būtiski palielināta ēkas platība, ļoti mājīgas mācību telpas izveidojot ēkas mansardā. Ticu, ka telpa un vide spēj mainīt tās lietotāju! Lai izcilas sekmes!!!

Foto anotācija: Skats uz jaunuzcelto Valmieras pagasta Viestura 6. – kl. pamatskolu. Fotografēts celtniecības darbu laikā, 1938. g. pavasarī.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top