Juris Dimiters “Mana laika zīmes” (līdz 18.07.2020.)

Valmieras muzeja Izstāžu namā no 30. maija līdz 18. jūlijam apskatāma Jura Dimitera plakātu un gleznu ­izstāde “Mana laika zīmes”. Ekspozīcija aicina skatītāju izsekot līdzi leģendārā mākslinieka interešu lokam un viņa daudzpusīgajai radošajai darbībai. Māksliniekam ir ne ar ko nesajaucams, savs un ļoti oriģināls rokraksts Latvijas mākslā. J. Dimiteru var uzskatīt par vienu no oriģinālākajiem sirreālisma stilistikā strādājošiem autoriem ar savdabīgu tēlu loku un glezniecības tehniku. Skatītāja iztēles atbrīvošanai Jurim Dimiteram ļoti svarīgs ir negaidītības, pārsteiguma moments, tādēļ viņš plaši izmanto tādus izteiksmes līdzekļus kā paradokss, asprātība, humors, ironija, metafora.

Vislabāk mākslinieku pazīst kā plakātistu, bet viņš arī glezno dažādās tehnikās, veido skulptūras, fotografē. Interesants, daudzslāņains mākslinieks, un sevišķi piesaista J. Dimitera asais prāts, kas ir jūtams katrā darbā. Pats mākslinieks saka: “Esmu absolūts skeptiķis, par visu šaubos. Esmu skolots materiālists. Māksla man, pirmkārt, ir amats un, otrkārt, pašizpausmes veids, kā valoda – pasniedzu savu frāzi, taču ne vārdos, bet kā attēlu, un tāpēc man vajag, lai ir skatītāji, auditorija, publika izteiktu savas domas un vērtējumu. Lai ir rezonanse, jo es negleznoju sev.  Reizēm speciāli provocēju. Ja uzskatām, ka māksla ir valoda, saruna ar skatītāju, tad plakāts ļauj saņemt daudz ātrāku atbildi, īpaši šajā sociālo tīklu laikmetā. Reakcija ir momentāna, bet tas ir ideālā variantā.”

Juris Dimiters dzimis 1947. gadā Rīgā, gleznotājas Džemmas Skulmes un aktiera Artūra Dimitera ģimenē. Viņš ir slavenās Skulmju dzimtas pārstāvis trešajā paaudzē. Mākslinieka vecvecāki ir gleznotājs Oto Skulme (1889-1967) un tēlniece Marta Liepiņa-Skulme (1890-1962). Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļu (1973). J. Dimiters vienlīdz aktīvi strādājis glezniecībā, scenogrāfijā, grafikā, plakātā, fotogrāfijā. Piedalījies vairāk kā 200 grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs, kur lielāko atzinību ieguvuši Jura Dimitera plakāti. Sarīkojis pāri par 20 personālizstādes. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1975. gada. Darbi atrodas Latvijas un ārzemju muzejos un privātkolekcijās.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top