Olu krāsošana

Lieldienu olu kaujas ir viena no svētku iecienītām tradīcijām. Kura ola ir visstiprākā, to noskaidroja sitoties ar olām, lai uzzinātu, kuru gaida visgarākais mūžs. Te izmantoja dažādus paņēmienus, viltības un gadu gaitā uzkrātus trikus. Bet mēs aicinām piedalīties olu kaujās no cita skatpunkta, katram radot savu mākslinieciski izgreznoto, krāsoto vai aplicēto. Muzeja olu groziņam pievienojam krāsošanas ieteikumus un padomus.

 

Olu krāsošana. Aukstā metode.

Olu krāsošanai lieliski var izmantot augu krāsvielas. Vispopulārākās ir zeltaini brūnās un violetās sīpolu mizas. Var izmantot arī galda bietes, violetos kāpostus, hibisku ziedu tēju un kurkumu. Arī melleņu un upeņu ogas – saldētas vai ievārījumu. Ar augu krāsām iespējams iegūt lieliskus toņus! Turklāt nav jābaidās, ka čaumalai cauri nokrāsotais olas baltums varētu būt kaitīgs cilvēka veselībai.

4 glāzes ūdens +violetie kāposti  (2 saujas) un galda bietes (2 saujas) pirms vārīšanas jāsasmalcina; sīpolu mizas (2 saujas) jānoņem nost no sīpoliem; kurkumas pulveris (4 ēdamkarotes) un karkades tēja (2 saujas) ir jau gatavi lietošanai.

1.diena. Krāsojamā šķidruma sagatavošana. 4 glāzes ūdens ielej katliņā. Pievieno vienu izvēlēto krāsojamo augu. Var arī augus kombinēt. Katliņam uzliek vāku un vāra 20 – 25 minūtes. Ūdens daudzums samazināsies.

Novārījumu noņem no uguns. Atdzesē pilnībā.

2.diena. Krāsošana. Šķidrumu izkāš caur sietu. Ielej šaurā traukā. Pievieno katrai krāsojamā šķidruma glāzei vienu tējkaroti etiķa un samaisa.

Nomazgātu, novārītu olu liek šķidrumā. Tur apmēram 6 stundas. Var arī ilgāk.

Izņem uzmanīgi no krāsojamā šķidruma. Nosusina ar auduma vai papīr dvieli. Neberzē!

 

Eksperimentiem.

Pianiste Jautrīte Putniņa daudzus gadus nodarbojās ar aušanu. Lai iegūtu skaistus dzijas toņus, viņa izmantoja augu krāsas. Parasti dzijukrāsošanas šķidrumam pievienoja dažādus kodinātājus. Liela kodinātāju daļa nav piemērota olu krāsu kodināšanai.

Daži augi un krāsas no Jautrītes Putniņas saraksta: brūkleņu lapas– auksti rozā; ozola mizas – tumši pelēks; granātābolu mizas– sarkanbrūns; avokado mizas – rozā. “Ēdamie kodinātāji” – baltais galda etiķis un soda. Jāņem vērā, ka kodinātāji parasti maina krāsas toni! Abus kodinātājus kopā nelikt! Augus gan var likt kopā.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top