Pārsteidzoša sudraba īpašība ir saistīta ar augstu antibakteriālo spēju, kurai piemīt pretmikrobu iedarbība. Šodien, sudrabs lieliski tiek galā ar milzīgu mikrobu un baktēriju skaitu. Sudrabs ir dabiska antibiotika. Tāpēc sudrabu izmanto galda piederumu gatavošanā.
Galda sudrabs. Tā kopš 18.gadsimta beigām apzīmē galda piederumus – dažāda lieluma un funkcijas karotes, nažus, dakšiņas, kausus, arī paplātes, salvešu turētājus un galda svečturus.
2019.gads Valmieras muzejam ir 60 gadu jubilejas gads. Muzeja krājumā ir vairāk kā 60 000 krājuma vienību. Skaitliski nelielu kolekciju veido pie mums Valmierā un apkārtnē agrāk lietotie galda piederumi. Muzeja arheoloģisko priekšmetu krājumā ir viduslaiku un jauno laiku karotes, naži un dakšiņas. Apmeklētāji šos senos rīkus varēs apskatīt jaunajā ekspozīcijā, kas vēl ir tikai tapšanas stadijā. Jau tagad, decembra vidū ekspresizstādē Izstāžu nama foajē būs apskatāma interesantākie 19. – 20.gadsimtā gatavoti un lietoti galda piederumi.
Tāpat kā mums mājās esošais “galda sudrabs” bieži vien nemaz nav no sudraba, tā arī muzeja krājumā esošais ir no tērauda, no dažādiem krāsaino metālu sakausējumiem (britu metāls, jaunsudrabs, alpaks, tompaks u.c.), alvas, kā arī no alumīnija.Sudrabs ir dārgs, agresīvā vidē tas ātri oksidējas. Krāsaino metālu sakausējumi ir lētāki, bet arī tie ātri apsūbē. Šodien “galda sudrabu” pārsvarā gatavo no nerūsoša tērauda. Galda piederumi bieži ir izgatavoti no kristāla vai porcelāna, bet no “sudraba” tiem ir tikai apmales, rokturi un kājiņas. Metāls un kristāls sveču gaismā skaisti mirdz un padara galda klājumu īpaši greznu un svinīgu.
Galda piederumu kolekcijā ir dažādas karotes – moka kafijai, kafijai, tējai, desertam, zupai un servējamās karotes, zupas kausi, kompota un salātu karotes. Dakšiņas un naži kūkām, desertam, zivju ēšanai, cepeša sadalīšanai. Siera naži. Tortes lāpstiņas. Cukura standziņas un cukurtrauki (cukurdozes). Sudraba glāzes (kausi).Salvešu gredzeni. Kafijas un tējas kannas. Šai priekšmetu kolekcijai var pieskaitīt arī dažādas metāla paplātes, servējamos traukus, maizes groziņus, tējas glāžu turētājus, kūku un augļu statīvus, saldumu traukus un, protams, galda svečturus. Muzeja kolekcijā ir galda piederumi ar šodien jau nedaudz aizmirstām funkcijām, piemēram, cirvītis cukura atskaldīšanai no cukura galvas.
Galda sudrabs ir labklājības un izsmalcinātās gaumes pazīme. No seniem laikiemto nodod no paaudzes paaudzē kā ģimenes relikviju. Galda sudrabs bija un ir simboliska dāvana kāzās, kristībās un citos svarīgos dzīves brīžos. Sudraba kauss ir vērtīga balva par sasniegumiem sportā vai darbā. Grezni un vērtīgi galda piederumi mēdz būt arī valsts galveno amatpersonu – prezidentu, premjerministru, ministru un vēstnieku dāvanas, dodoties valstiskāsvizītēs. Izstādē būs apskatāma Valmieras muzeja krājumā esošā Igaunijas dāvana Latvijas ministru prezidentam Arturam Alberingam 1926.gadā.
Indra Vīlistere
Valmieras muzeja krājuma nodaļas vadītāja