Konkurss “Valmieras muzejam-60”

Muzeja krājumā ir daudz darbarīku, kādus cilvēki agrāk un arī tagad izmanto darbu darīšanai tumšajos rudens un ziemas vakaros.
Vakarējot pie mākslīgā apgaismojuma, varēja īsajai rudens vai ziemas dienai pievienot vēl dažas darbīgas stundas.
Turīgākie varēja atļauties dedzināt tauku vai pat vaska sveci, kas deva vairāk gaismas. Taču parasti, lai apgaismotu istabu, dedzināja skalus.
Šīs nedēļas konkursa jautājums: Ko pēc tautas ticējumiem liecināja, ja skalam degot, palika gara ogle?

Atbildi atradīsiet ekspressizstādē “Vakarēšana”, kas Valmieras muzejā apskatāma līdz 14. decembrim.

Atbildes rakstiet uz [email protected] (līdz 14. decembrim).

Paldies arī visiem, kas iesūtīja atbildes uz konkursa iepriekšējo jautājumu. Pareizā atbilde: “Breitšvancs” ir karakulāda. Tā ir sprogaina kažokāda, ko iegūst no apstrādātas karakuljēra ādas. Karakuls ir viena no dārgākajām dzīvnieku ādām pasaulē.
Kādreiz karakuls tika uzskatīts par gluži vai mūžīgu, nenovalkājamu. Nodilumizturības ziņā otrais aiz ūdeļādas. Pēdējā laikā tas tik izturīgs vairs nav. Tas atkarīgs no tā, ar ko dzīvnieciņš ticis barots un no ģērēšanas. Gandrīz kā jauns tas izskatās apmēram desmit gadus.
“Chevreau” tulkojumā no franču valodas nozīmē “kazlēns” un “chevreau” āda jeb šavro āda ir speciāli apstrādāta mīksta kazāda, kas izgatavota no līdz sešu mēnešu vecu kazlēnu ādas.
Ļoti skaista blīva, elastīga āda. Tā tiek uzskatīta par vienu no dārgākajām ādām. Izmanto ļoti greznu apavu un aksesuāru darināšanā.

 

Pareizās atbildes apkoposim gada garumā. Decembrī uzvarētājus, kuri būs iesūtījuši visvairāk pareizo atbilžu, aicināsim uz muzeju balvu saņemšanai.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top