Ekspressizstāde “Laiks” no cikla “Divpadsmit stāsti” (līdz 13.04.19.)

Valmieras Muzeja izstāžu nama vestibilā no 2019. gada 19. marta – 13. aprīlim apskatāma 3. ekspresizstāde “Laiks”, iezīmējot muzeja 60. dzimšanas dienu ciklā “Divpadsmit stāsti”.

Marts, kā ierasts, ir pārejas laiks no ziemas uz vasaras laiku. Tāpēc 3. Valmieras muzeja stāsts veltīts muzeja krājumā esošiem laika skaitītājiem un nelielam ieskatam laika skaitīšanas vēsturē.

Pulkstenis, kas ir tik racionāls ikdienas priekšmets, palīdzēdams mums noteikt diennakts laiku, sevī ietver arī ko netveramu un neizskaidrojamu – laika skaitīšanu. Laiks dažādos veidos gan ar saules, smilšu un ūdens palīdzību skaitīts jau senajās civilizācijās, bet pulkstenis ar mehānismu Eiropā parādījās vien 13.gs. Mehānismi bija lieli, domāti rātes namu vai baznīcu pulksteņiem. Sākot ar 15.gs. pulksteņi sāka iegūt mazākas formas un vairāk līdzinās tiem, kurus lietojam arī mūsdienās.

Valmieras muzeja krājumā glabājas teju 90 dažāda tipa, laika un vērtības pulksteņi. Visvairāk pārstāvēti sienas un manteļa jeb kamīna pulksteņi.

Savus zelta laikus pulkstenis piedzīvoja 18.gs. kad tā izgatavošana vairs nebija tik dārga un katra ģimene vēlējās iegādāties vismaz vienu pulksteni. Attīstījās pulksteņu manufaktūras, kuras laika skaitītājus izgatavo vēl mūsdienās. 17.gs. pulksteņi ir robusti un pilda tikai savu galveno funkciju – laika skaitīšanu. 18.gs., kad pulksteņmehānisma pagatavošana bija kļuvusi vieglāka, pulksteņmeistari pievērsa uzmanību arī tā ārējam izskatam, radot arvien mākslinieciskākus un vizuāli pievilcīgākus pulksteņus. I Pasaules kara laikā bija rokas pulksteņu ražotāju ziedu laiki. Ierastos kabatas pulksteņus arvien vairāk nomainīja rokas pulksteņi, kas bija daudz ērtāki armijas vajadzībām. Artilēristiem un bruņu vilcieniem bija nepieciešams precīzi saskaņot laikus. Kabatas pulkstenis saglabājās politisko aprindu vidū, kā zināma statusa simbols. Pēc II Pasaules kara pulksteņi atkal ieguvuši robustākas, reizēm pat askētiskas formas. Šodien pulkstenis kā atsevišķa vienība ir zaudējis to nozīmi, kāds tam bija vēl 20. gadus atpakaļ, jo cilvēce to ir aizstājusi ar digitālām, elektroniskām ierīcēm, kā, piemēram, datoru, mobilo tālruni u.c. Lai gan pulkstenis vēl arvien ierindojas, kā viena no populārākajām dāvanām, kā arī statusa simboliem visā pasaulē.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top