Ekspressizstāde “Vai pastnieku gaidījāt?” no cikla “Divpadsmit stāsti” (līdz 16.03.19.)

Valmieras Muzeja izstāžu nama vestibilā no 2019. gada 19. februāra – 16. martam apskatāma 2. ekspresizstāde “Vai pastnieku gaidījāt?”, iezīmējot muzeja 60. dzimšanas dienu ciklā “Divpadsmit stāsti”.

Mūsdienās liela loma cilvēku savstarpējā saziņā ir dažādiem elektroniskajiem līdzekļiem, taču vēl ne tik sen, pagājušā gadsimta pirmajā pusē, visizplatītākais, pieejamākais un populārākais vizuālās informācijas avots bija pastkartes un atklātnes. XX. gs sākumā gandrīz katrā apdzīvotā vietā sāka iespiest pastkartes ar interesantākajiem un ainaviski saistošākiem savas pilsētas, dabas, arhitektūras, ievērojamu personu, notikumu un citiem skatiem. Dodoties ceļojumā, tika sūtīti sveicieni mājiniekiem vai paziņām, tepat no Latvijas vai, piemēram, no Parīzes, Vīnes, Šveices Alpiem. Kā visātrākais sazināšanās veids apsveikumi un telegrammas tika sūtīti arī svētkos un jubilejās.

Lai to paveiktu, vienmēr palīgā nāca pastnieks – pasta kalpotājs, veicot savus galvenos pienākumus – pasta sūtījumu, korespondences un telegrammu iznēsāšanu 3 kilometrus ap pasta iecirkni un telegrāfa kantori. Telegrammu adresātam pastnieks piegādāja mājās dažu stundu laikā.

Tolaik pastnieks bija viena no gaidītākajām personām, jo kopā ar pastkartēm un kartītēm atnesa mīlestību un prieku. Mūsdienās senajām kartītēm ir ne tikai estētiska vērtība, bet tās kalpo arī kā nozīmīgs vēstures uzziņu avots.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top