Maija Tabaka, gleznas (līdz 19.01.2019.)

Valmieras muzeja Izstāžu namā no 14. decembra līdz 19. janvārim būs apskatāma Maijas Tabakas gleznu izstāde. Izcila latviešu gleznotāja ar spilgtu un viegli atpazīstamu māksliniecisko rokrakstu, kuras daiļrade un personība vienmēr izpelnījusies apmeklētāju mīlestību un uzmanību. Lepna, eleganta, noslēpumaina sava ceļa gājēja. Mākslas zinātāji teikuši, ka ar savu rokrakstu un glezniecības manieri viņa ir unikāla pasaules mērogā.

Māksliniece savu vīziju izvelk no tik dziļiem zemapziņas slāņiem un sakārto ar tik pārliecinošu virsapziņas varēšanu, ka viņas darbi liek noticēt tikai šajā veidā iespējamai tēlu pasaulei, arī tad, ja tā ir biedējoša vai pat noliegumu raisoša. Cilvēks, viņas gleznu galvenais motīvs, parādās kā ārkārtēja, vienreizēja būtne, sakāpināts tēls. Tas pārliecina, jo tapis kā sublimācija, iemiesots koptēls. Cilvēka individualitāte sasniedz kulminācijas pakāpi.

Maijas Tabakas māksla un viņas tēls rada sajūtu, ka gleznotājas dzīvē viss nācis viegli un eleganti. Gleznas pielietas ar brīnišķīgām gaismām, košām krāsām – viss Tabakas mākslas teātrī kļūst aizraujošs un skaists. “Tā varbūt liekas, bet dzīve man bijusi vienkārši traģiska, briesmīga,” saka pati māksliniece. Pāragra nāve panākusi viņai tuvus cilvēkus, un daudzas gleznas pazudušas, tomēr Maija turpina radīt vitālus darbus. Par prieku viņas glezniecības apjūsmotājiem un kaitinot tās apšaubītājus. Arī tādu nav mazums. “Savā mūžā esmu neskaitāmas reizes lamāta un nīcināta par savām gleznām. Caur presi esmu saņēmusi tādas lamas – tās nekas neesot, nulle! Pļaukas esmu saņēmusi pat par to, kas pašai šķitis kolosāli vai diezgan interesanti sanācis. Man piedēvēts salonisms, vieglprātība, naturālisms, krievu mākslas ietekme un vēl nezin kas. Ja es intensīvi lasītu šos spriedumus un tiem klausītu, sen jau būtu atvērusi restorānu un tirgotos! Bet es spītīgi turējos pretī” – tā māksliniece.

Izstādē būs apskatāmi dažādos laikos tapuši mākslinieces Maijas Tabakas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Zūzānu kolekcijas, galerijas “Daugava” un Jūrmalas pilsētas muzeja. Īpaša iespēja – arī Jaungada naktī no plkst 23.00 – 01.00 apmeklēt Valmieras muzeja Izstāžu namu.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top