Ziemassvētku tirdziņš 15.12.2018

Aicinām uz Ziemassvētku tirdziņu

 

Valmieras rātslaukumā un vecpilsētā 15.decembrī no plkst. 10.00 līdz 15.00 norisināsies Ziemassvētku tirdziņš, ziemas ainavā ne tikai ienesot kārdinošas smaržas un rotāšanās idejas, bet aicinot ar gaišām domām sagaidīt tumsas un gaismas mīšanos.

“Ziemas saulgriežu laiks ir pārdomu, mīlestības laiks ar sudraba, garīgo enerģiju. Domās pateicamies aizejošam gadam, aiz muguras atstājot visu, kas nav izdevies. Tas ir laiks, kad domām ir liels spēks, tāpēc varam sev “ielikt pozitīvu programmu” nākamajam gadam. To aicināsim darīt jau Ziemassvētku tirdziņa laikā. Viena no īpatnējām Ziemassvētku izdarībām ar senu rituālu nozīmi ir bluķa vilkšana. Senos laikos iepriekš sagatavotu lielu ozola bluķi, piesietu virvē, vēla no vienām mājām uz otrām vai vienas mājas pagalmu, sevišķi kur gadījušās likstas un nelaimes. Nonākot pēdējā sētā, vilkšana beidzās ar bluķa sadedzināšanu. Vecu ļaužu liecībās bluķa vilkšana saprotama kā aizgājušā gada grūtuma un nedienu sakopošana. Kad bluķi sadedzināja Ziemassvētku vakarā, tam līdzi sadega arī visas gada neveiksmes, ļaunumi un bēdas. Daži uzskata, ka bluķī attēlota saule, kuru ļaudis tādējādi velk augšup un mudina atgriezties.” aicina Valmieras muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne. Rituālus veiksim kopā ar Matīšu folkloras kopu “Pūrs” (vadītājs Mārtiņš Roziņš). Balsis iesildīt pirms tam varēs, uzcienājoties ar siltu tēju vai kādu citu kūpošu dzērienu, par ko parūpēsies krodziņš “Pils ķēķis”.

“Tirgus piedāvājumu nosaka pati ziema. Piparkūkas, siltie dzērieni, dažādi kārumi gan saldummīļiem, gan brangākai maltītei, adījumi, porcelāna izstrādājumi, pinumi, skaisti darinājumi no koka, kažokādas, dažādi rotājumi, vainagi. Tieši Ziemassvētku tirdziņā ir visplašākais sveču piedāvājums – gan smaržīgas un dzeltenas bišu vaska sveces, gan mūsdienu dizains. Arī dažādas preces veselības uzlabošanai ir jau ierasti Ziemassvētku tirdziņam,” stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top