“Prezidentu spēles. Valmiera 100 gados” (līdz 31.12.2020.)

Izstāde slēgta līdz 14. februārim.

 

Valmieras muzeja Izstāžu nama Velvju zālēs apskatāma izstāde “Prezidentu spēles. Valmiera 100 gados”.

Vārdu savienojums “Prezidentu spēles”, ir kā tēlains izteiksmes līdzeklis, ar zemtekstu par politiskām, diplomātiskām, ideoloģiskām, saimnieciskām un ekonomiskām spēlēm, kurās piedalās prezidenti, bet ietekmi jūt ikviens pavalstnieks. Pēc Pirmā pasaules kara 1919. gadā ar Versaļas miera līgumu Prezidenti pārdalīja pasauli kā spēles lauku. 1939. gada tā sauktais Molotova – Ribentropa pakts spilgti parādīja to, kā lielvalstu prezidenti spēlējās, ar zīmuli pārdalot valstis, kas tiem nepiederēja. Katras valsts prezidenti savā spēles laukā atstāj savas pēdas un mantojumu.

Izstādes pamatā ir stāsti par notikumiem, procesiem un personībām Valmierā Latvijas 100 gadu pastāvēšanas laikā – kā laika līnija, ko iezīmē visi Latvijas Valsts prezidenti – tā kalpos kā vēsturisks atskaites punkts, kā vadmotīvs, stāstot par Valmieras vēsturi un attīstību 100 gados kopš valsts dibināšanas. Valmiera kā paraugs Latvijas vēsturei miniatūrā formā, ar visiem pozitīvajiem un negatīvajiem aspektiem.

Atsevišķos stāstos atklājas Latvijas proklamēšana, Valmieras teritoriālās pārmaiņas, arhitektūra, kultūra, sabiedrības dzīve, kā arī ideoloģiski, politiski un sociāli nozīmīgās norises. Galvenais uzsvars likts uz pilsētas kā vienota veseluma attīstību, izaugsmi, progresu un arī problēmām. Visos laikos liela loma piešķirta harizmātiskām personībām, kas atstāj katrs savu ieguldījumu gan lokālā, gan valstiskā mērogā, tomēr šoreiz biogrāfiskiem stāstiem atvēlēta sekundāra loma.

Izstādē izmantoti materiāli no Latvijas Kara muzeja, Valmieras un Limbažu muzejiem, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, Valmieras zonālā valsts arhīva un privātkolekcijām. Izstāde apskatāma Valmieras muzejā līdz 2020. gada 31. decembrim.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top