“Kur ir Ūders?” (līdz 8. decembrim)

Valmieras muzeja Izstāžu namā 8. novembrī plkst. 16.00 tiks atklāta izstāde “Kur ir Ūders? “, kas ir veltījums mākslinieka Teodora Ūdera 150. dzimšanas dienas piemiņai un Latvijas 100gadei.

Teodors Emīls Ūders dzimis Valmieras apriņķī, Valmieras pagasta “Pīlātos”, skolotāju ģimenē 1868. gada 3. maijā, miris 1915. gada 20. augustā un apbedīts Valmieras Centra kapos. Liela mūsdienu sabiedrības daļa samērā maz zina par šo savdabīgo mākslinieku, kas savā dzīves laikā laikabiedru pretrunīgi vērtēts, atzinību ieguva tikai pēc nāves.

Teodors Ūders pieder pie Latvijas mākslas klasiķiem, ir viens no savrupākajiem latviešu māksliniekiem, kura devums ir nozīmīgs, izvērtējot ne vien Latvijas mākslas krājumu, bet arī skatot viņa rosinājumu jaunajiem un talantīgajiem novadniekiem iet mākslinieka ceļu. Nacionālā reālisma un simbolisma grafiķis, kas vēlāk pievērsies arī eļļas glezniecībai. Viņš bija talantīgs pedagogs, interesanta personība, jaunu māksliniecisko izpausmes formu meklētājs un filozofs.

Zīmējumu un gleznu krājums, kas saglabājies līdz mūsdienām, ir salīdzinoši mazs. Mākslinieka darbi glabājas LNMM, Valmieras, Tukuma, Saldus muzeju krājumos, kā arī dažās privātkolekcijās. Mākslinieka daiļrades mantojumā ir 100 zīmējumi un 19 gleznas. Nozīmīgākie darbi darināti mūža pēdējos desmit gados Valmierā. Tajos neoromantisma impulsi saplūst ar simbolismu un reālismu vienotā koncepcijā, kuru pats mākslinieks nosaucis par „Reālo simbolismu”. Ogles zīmējumos tas atklājas raupjā, monumentalizētā cilvēka un dabas tēlā ar dramatiski sakāpinātām izjūtām. Reālistiskos un alegoriskos tēlos atspoguļoti 1905. -1907. gada revolucionārie notikumi, jo T. Ūders juta līdz tautas cīņai pret tās apspiedējiem un dziļi pārdzīvoja revolūcijas neveiksmi. Pēc savas dabas Ūders bija straujš, nelokāmas enerģijas pārpilns cilvēks, kas mīlēja cīnīties ar grūtībām, meklēt jaunus ceļus savā daiļradē. Garīgi mākslinieks jutās visai vientuļš. Valmieras sabiedrība nespēja novērtēt Ūdera talantu, nespēja saprast viņa domas un centienus. T. Ūders bieži saukts par mūsu tautas spēka un likteņa paudēju, vienlaikus dēvēts par lielu, apdāvinātu īpatni – par vienu no noslēpumainākajiem latviešu māksliniekiem, kurš it kā vienmēr palicis mazliet ēnā.

Izstādē “Kur ir Ūders?” rādīsim mākslinieka Teodora Ūdera dzīves gaitas, laikmeta raksturojumu un radošo devumu, akcentējot 1905.-1907. gada revolūcijas notikumu nozīmi ceļā uz Latvijas valsti, kā iespaidā tapušie alegoriskie zīmējumi raksturo pirmo no eksponējamajiem daiļrades virzieniem. Otru būtisku T. Ūdera daiļrades virzienu – portretu gleznošanu izstādē atspoguļos deponētie un Valmieras muzeja krājumā esošie portreti. Eksponēsim četrus Georga Zolmsa privātajā kolekcijā Marburgā (Vācija) glabātus, Latvijā vēl līdz šim izstādēs nerādītus darbus. Izmantojot digitālo nesēju iespējas, apmeklētāji elektroniskā formātā varēs iepazīties ar mākslas darbiem, kas glabājas citos muzejos un kolekcijās. Tāpat interesanti būs redzēt Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu Martas Ozolas un Aināra Dailides darbu, kas ir veltījums Teodoram Ūderam, bet kāds cits varbūt vēlēsies iegūt “Pašportretu ar Ūderu”, un arī tas būs iespējams.

Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta LKKF. Darba procesā ir atjaunoti visu muzejā krājumā esošo zīmējumu un gleznu ierāmējumi, ko prasmīgi veica valmieriete Ilze Opmane, dekoratīvo rāmju darbnīcā. Izstāde Valmieras muzeja Izstāžu namā būs apskatāma līdz 8. decembrim.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top