Simjūda gadatirgus 13.10.2018.

Simjūda gadatirgus

Gadatirgū, kas Valmierā norisinājies jau kopš viduslaikiem, ar darinājumiem priecēs amatnieki un mājražotāji, bet kārdinošās smaržas aicinās rudens garšu krāsainību saglabāt baltām ziemas dienām. Simjūda gadatirgus Valmierā notiks 13.  oktobrī no plkst. 9.00 līdz 16.00.

Valmieras rātslaukumā, vecpilsētas teritorijā, kā arī izkārtojoties pa Lāčplēša ielu līdz Raiņa ielai pircējus gaidīs vairāk nekā 300 tirgotāji ne tikai no Latvijas, bet arī no Igaunijas, Lietuvas un Baltkrievijas. Garda maizīte, siera rituļi visās dzeltenā nokrāsās, smaržīgi kūpinājumi, veselību stiprinošas dabas veltes, brangi gaļas gabali, sukādes, kas košumā sacenšas ar prasmīgu meistaru darinātiem rakstainiem cimdiem, jautrību sološas koka rotaļlietas, mājsaimniecībā noderīgas lietas. Jau ierasts, ka Simjūda tirgū iedzīvotāji ne tikai iegādājas acij un vēderam tīkamas lietas, bet arī smeļas iedvesmu, kā rudenīgo košumu ienest mājās.

“Īpašu noskaņu šogad radīs mūks – brālis Vilhelms, īstajā vārdā Vilius Matutis, lietuvietis, kurš jau daudzus gadus dzīvo Latvijā. Viņš zina ļoti daudz stāstu un ir prasmīgs dūdu spēlētājs. Viduslaikos tirgus notika pie pilīm. Mūki ceļotāji bija bieži viesi, nesot vēsti par garīgo attīstību un izaugsmi,” stāsta Valmieras muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne. Savukārt Hanzas namiņos sasildīties varēs ar muzeja Garšaugu dārziņā audzētām tējām, uzzināt, kā tiek krāsota dzija, interesenti varēs izkalt sev rotu. “Simjūda gadatirgus īpašo noskaņu rada ne tikai mūzika, bet arī iespēja klātienē redzēt, kā darbojas amatnieki, un ar viņu padomu izmēģināt un apgūt jaunas prasmes,” aicina G. Medne.

Leģendas vēsta, ka Simjūda tirgus pirmsākumi meklējami kopš Sv. Sīmaņa baznīcas uzcelšanas. Tas parasti norisinājās 28. oktobrī, Sīmaņa dienā. Vēlākos gadsimtos tirgus diena kā notikums tika atzīmēta arī kalendārā, kur vietas ierobežojuma dēļ Sīmaņa un Jūdas dienā bija ieraksts “Sim., Jūda”. Tā arī pamazām tirgus ieguva vārdu, ko pazīst ne tikai Latvijā.

1940. gadā viduslaiku tradīcija tika aizliegta, bet pirms 23 gadiem Valmieras muzejs tirgus rīkošanu atjaunoja.

Zane Bulmeistare

Valmieras pilsētas pašvaldība

 

Reģistrācija Simjūda tirgum pārtraukta ierobežoto vietu skaita dēļ.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top