Kalli Kalde (Igaunija) “Vasaras zilais” (līdz 22.07.2018)

30. jūnijā plkst. 14.00 Valmieras muzeja Izstāžu namā atklājam Igaunijas mākslinieces Kalli Kalde gleznu kolekciju „Vasaras zilais“. Izstāde būs apskatāma līdz 22. jūlijam.

Māksliniece dzīvo mazā saimniecībā Dienvidigaunijā,  novērtējot skaisto ainavu, dabu un atvērtu telpu sev apkārt ar skaidrajām debesīm un kluso atmosfēru, kas ir perfekta vide radošumam.

Par sevi māksliniece stāsta: “Savvaļas dabas iedvesmota, es apbrīnoju visu dzīvo dabu sev apkārt. Kā māksliniece es koncentrēju uzmanību apkārtējai videi. Gleznošanai nepieciešams daudz brīvais laiks un pareizā gaisma. Vairāk laika gleznošanai es veltu tieši ziemā, kad zeme ir pārklāta ar sniegu, tumsa un sals rada vēlmi palikt telpās. Jo aukstāks dabā, jo krāsas uz audekla kļūst siltākas un spožākas. Gleznas iegūst to savu sapņaino noskaņu. Ja Igaunijā ir auksts un tumšs un ezeru klāj biezs ledus, gleznas ar tropiski spilgtām krāsām atnes siltumu sirdij un dvēselei.

Ūdenim nav krāsas, garšas, formas, tas var ieņemt jebkādu formu, atspoguļot jebko un būt reaģējošs pret visu. Tur ir vieta visam, skatoties uz ūdeni tu redzi debesis, kokus, sauli un zvaigznes, tu redzi arī sevi pašu, tā ir sava veida meditācija, nejauša sastapšanās ar sevi pašu, ar savām emocijām, domām, savu pagātni un tagadni.“

Māksliniece iedvesmu saviem darbiem smeļas igauņu folklorā un tautas mākslā, pasakās par vilkačiem un tradicionālajos dūraiņu rakstos. Sievietes Kalli darbos dažkārt ir paslēpušas sevi dzīvnieku tēlos: vilka sieviete, lapsas sieviete. Ideja par rāpošanu savvaļas dzīvnieka ādā dod iespēju palikt vienam bez domām, atpūsties no ikdienas darba, izbēgt no sadzīves. Būt vienam pašam dabā, iepazīties ar slēptākajām vēlmēm, būt vienotam ar visumu.

Kalli Kalde studējusi Zīmēšanas un Darbmācības fakultātē Tallinas Universitātē. Ir zīmēšanas un grafiskās tehnikas skolotāja Tartu Mākslas skolā. Igauņu Grafiķu Asociācijas biedre, kā arī Eiropas Attīstības un Izglītības Grafikā tīkla un Tartu Mākslinieku Asociācijas biedre.

2015. gadā ieguvusi 1.vietu 14. gadskārtējā Lessedra Pasaules Mākslas Grafikā, Bulgārijā un tajā pat gadā 2. vietu 7. Starptautiskajā Litogrāfijas Simpozijā Tidaholmā, Zviedrijā

Darbi izstādīti Igaunijā, Austrijā, Argentīnā, Armēnijā, Japānā, Itālijā, Lielbritānijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Polijā, Portugālē, Horvātijā, Kanādā, Serbijā, Vācijā, Zviedrijā.

 

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top