Atjaunotais Simjūda gadatirgus aicina 22.reizi

Rudens ražas bagātība, tirgus lustes un izdarības, iestiprināšanās ar siltām zupām un citiem gardumiem – 14.oktobrī no plkst.9.00 līdz 16.00 Valmieras rātslaukumā un vecpilsētas teritorijā norisināsies tradicionālais Simjūda gadatirgus, kas vēsturiski bija pēdējais lielais tirgus Vidzemē pirms ziemas.

 

Simjūda gadatirgus Valmierā “iesakņojies” jau viduslaikos. 1283.gadā pamatakmens tika likts baznīcai, par tās aizgādni izraugoties Svēto Sīmani. Viduslaikos tirgus vieta parasti bija pie baznīcas. Valmierā rudens tirgus notika 28.oktobrī, Sīmaņa dienā. “Vēlākos gadsimtos tirgus diena kā notikums tika atzīmēta arī kalendārā, kur vietas ierobežojuma dēļ Sīmaņa un Jūdas dienā bija ieraksts “Sim., Jūda”. Tā arī pamazām tirgus ieguva vārdu, ko pazīst ne tikai Latvijā,” stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Tirgus īpašo auru un notikumus romānā “Valmieras puikas” iemūžinājis arī Pāvils Rozītis, norādot, ka “kas nav redzējis Simjūda tirgu Valmierā, tam nav bijis jaunības”. Vairāk nekā simts gadus vēlāk Valmieras rātslaukums atkal būs tirgotāju un tirgus apmeklētāju pilns. Dažādu šķirņu siera riteņi, smaržīga maizīte, brangi gaļas gabali, žāvētu zivju krāvumi, krāsainās kārtās “tērpušies” rudens ražas vitamīni, saldas un skābenas sukādes, mājās darināti vīni un vēl citi gardumi – katrs atradīs savai gaumei atbilstošāko. Rudens dzestrumu kliedēt palīdzēs cienāšanās ar krodziņa “Pils ķēķis” sarūpēto bruņinieku zupu, kas taps pēc viduslaiku receptes, un dažādu pildījumu vafelēm. Apmeklētājus ar siltu nēģu zupu sagaidīs tirgotāji no Carnikavas.

Būs rudenim piestāvoši darinājumi – gan rakstaini, gan ieturētā toņkārtā pieejami cimdi, zeķes, cepures, šalles. Ar plašo sortimentu pārsteigs amatnieki. Greznumlietas, preces veselībai un skaistumam palīdzēs sagatavoties ziemas baļļu sezonai. Stādu audzētāji aicinās izmantot šogad pēdējo brīdi, lai dārzus papildinātu ar daudzgadīgajiem augiem. “Tirgotāji sabrauks no dažādām Latvijas pusēm, piemēram, keramika būs gan no Vidzemes un Latgales, gan Zemgales un Kurzemes. Sagaidīsim arī pa kādam Igaunijas un Lietuvas tirgotājam. Esam novērojuši, ka cilvēki Ziemassvētkiem gatavojas laicīgi un Simjūda tirgū tiek iegādāta jau daļa dāvanu,” stāsta I.Blūma.

Dažādas izdarības un tirgus lustes norisināsies no plkst.11.00 līdz 14.00. Liepājas cirks Valmierā viesosies ar retro velosipēdiem, savukārt apmeklētāju modrību pārbaudīs mutīgas tirgus sievas, kuras prot pārliecināt, ka ikvienā saimniecībā nepieciešamākais ir papagaiļu ziepes, delfīnu tauki, brīnumaini smāķi un citas neredzētas preces. Atpūsties no plašā piedāvājuma apskates varēs, piedaloties vai atbalstot savu favorītu svarcelšanas, skriešanas ar spaiņiem sacensībās un citās interesantās nodarbēs. Par možu garu rūpēsies pūtēju orķestris “Signāls”, kas ar muzikālo talantu “iešūpina” tirgotājus un tirgus apmeklētājus jau kopš atjaunotā Simjūda pirmsākumiem. Dziedāt un pat laisties dančos aicinās folkloras kopa “Mežābele” un vokālais ansamblis “Trīnes”.

“Pirms vairākiem gadsimtiem par Simjūdu teica, ka tas ir lielākais tirgus Ziemeļvidzemē pirms ziemas atnākšanas. Arī šodien varam tam piekrist. Tirgus ir iekļauts tūrisma firmu ekskursiju maršrutos. Katru gadu redzam, ka apmeklētāju rindas kuplina, par piedāvājumu priecājas, lustēšanos izbauda un labprāt Valmierā dienu pavada ne tikai kaimiņi no Igaunijas un Lietuvas, bet arī tūristi no Meksikas, Portugāles u.c. Simjūds ir rudens tirgus bagātība, satikšanās un lustēšanās,” stāsta I.Blūma.

Leģendas vēsta, ka Simjūda tirgus pirmsākumi meklējami kopš Sv. Sīmaņa baznīcas uzcelšanas. 1940.gadā viduslaiku tradīcija tika aizliegta, bet pirms 22 gadiem Valmieras muzejs tirgus rīkošanu atjaunoja.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top