Artis Nīmanis “Saule un Mēness” (līdz 03.09.2018)

Valmieras muzeja Izstāžu namā 30. jūnijā plkst. 14.00 tiks atklāta mākslinieka

Arta Nīmaņa stikla mākslas izstāde “Saule un Mēness” un izstāde Valmierā būs apskatāma līdz 3. septembrim.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska:

Mākslinieks Artis Nīmanis pats sevi sauc par “stiklinieku”, jo stikls, brīnumaino iespēju un daudzveidīgo pārvērtību materiāls, ir visu viņa radošo meklējumu pamatā. Arta Nīmaņa mākslinieciskās izteiksmes amplitūda ir plaša. Mākslinieks veido stikla dizaina objektus un rotas, taču viņa darbības fokusā ir arī monumentālāki projekti – funkcionālas un dekoratīvas stikla dizaina detaļas kā interjeram, tā arī arhitektūras objektiem, ekskluzīvas vitrāžas, apgaismes ķermeņi un virsgaismas risinājumi.

Kopš 2004. gada viņš ir zīmola “an&angel” stikla trauku galvenais dizainers. Arta Nīmaņa veidoto “an&angel” trauku estētika balstās formas lakonismā un stiklam netradicionālā apstrādes tehnoloģijā, kas ļauj to pārklāt ar tēraudu, radot virsmu ar spoguļa efektu. Šīs trauka īpašības atzinīgi novērtētas 2013. gadā, kad “Deco” kolekcijas trauki saņēma prestižo “Red Dot Award” dizaina balvu, savukārt 2014. gadā – arī Vācijas dizaina balvu. “an&angel” trauku kolekcija “Deco”, kā arī “Black&White”, “Northern Lights” un “In Between” kolekcijas atrod interesentus daudzviet pasaulē – Eiropā, Krievijā, ASV, Dienvidamerikas valstīs, Apvienotajos Arābu Emirātos, Honkongā, Singapūrā, Indonēzijā un Japānā.

Autora darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Dizaina mākslas kolekcijā, savukārt 2016. gadā mākslinieks sarīkoja vērienīgu solo izstādi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā “FRAGILE”, kas ieguva plašu skatītāju atsaucību. Jāatzīmē, ka arī Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvu mākslas izstāžu nominācijā tika iegūti atzinīgi novērtējumi.

Izstādē “Saule un Mēness” materializējas mākslinieka pēdējā laika eksperimenti un jaunākās idejas: pateicoties oriģinālai autortehnikai, stikla virsmai tiek piešķirts spoguļa efekts, kas laužot gaismas starus rada iluzori optiskas spēles. Izstādes objektiem ir divas lakoniskas formas – aplis un elipse, kas nosacīti simbolizē sauli un mēnesi, kur katrs no tiem savā formā un krāsā ir unikāls. Atstarojošo virsmu atspīdumi maina priekšmetu, cilvēku atspulgus, un arī pašu telpu, savā veidā “uzsūcot” visu apkārtējo. Skatītājam šī izstāde piedāvā meditatīvu piedzīvojumu un iepazīšanos ar šķietami zināmā materiāla neparastām transformācijām. Artis Nīmanis šajā izstādē atspoguļo rituālu, kur demonstrē laika cilpu no pagātnes uz nākotni: iedvesmojoties no senajām leģendām un mītiem par spoguļu maģiskajām īpašībām, viņš liek paskatīties uz tiem nevis kā uz banālu ikdienas lietu, bet kā uz arhetipisku un universālu cilvēciskās esības zīmi. Spogulis vēsturiski tiek uzskatīts par Saules un Mēness, dvēseles, gudrības, patiesības un gaismas simbolu. Arī latviešu mitoloģijā Saulei un Mēnesim ir atvēlēta būtiska loma: ikdienu no rīta aust saule, un vakarā debesjumā lec mēness, tā apliecinot dzīves ritējuma nepārtrauktību. Kā Saule un Mēness bezgalīgajā Visumā, tāpat arī spoguļi gan senāk, gan arī mūsdienās junda cilvēku prātus, ar savu metafizisko noslēpumainību, kas paver durvis uz neierobežoto iztēli.

Dieviņ, tavu likumiņu:
Gaiša diena, gaiša nakts;
Dienu gaiša Saule spīd,
Nakti gaiša Mēnesnīca.

InstagramYoutube

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top