Ceļojošās izstādes

 

BRUŅINIEKU IELA

Izstādē apkopota informācija par Valmieras vecpilsētas galveno ielu, ap kuru veidojusies pilsēta. Tās senākā laika liecība joprojām ir redzama – pilsdrupas. Vēlāk radās Bruņinieku iela ar vecākajām mājām Valmierā. Katra no tām vēsta interesantu stāstu un ļauj ieskatīties cilvēku dzīvēs.

Izstādē stāstīts gan par pili, gan Valterkalniņu, gan Sv. Sīmaņa baznīcu u.c. vietām un ēkām laika gaitā no 13. līdz pat 21. gadsimtam.

Izstāde pieejama gan latviešu, gan vācu valodā.

16 planšetes, izmērs 62×90 cm

 

BURTNIEKU APTIEKAS VITRĪNA

Izstāde vēsta par Valmieras novada farmācijas un aptieku vēsturi, kuru papildina ne tikai kādreiz farmācijā izmantotās stikla pudelītes pret dažādām kaitēm, bet arī viens no Valmieras muzeja krājuma jaunieguvumiem – Burtnieku aptiekas stāvvitrīna. Dažus gadsimtus senāk aptiekāru un farmaceitu vārds asociējies ar zināmu misticismu, bijību un pat bailēm. Lai arī Latvijas teritorijā liecības par privātajām un publiskajām aptiekām parādās jau viduslaikos, Valmierā pirmo privāto aptieku atvēra 1756. gadā, savukārt Burtnieku aptieku Eikenes jeb Heidehena muižā (vācu: Heidekenshof) atvēra 1925. gadā.

4 planšetes, ~A1 izmērs

 

DRAULE. VELNIŅI. BLAUMANIS.

Rūdolfa Blaumaņa (1863–1908) “Velniņi” ir viena no populārākajām latviešu literārajām pasakām. Tā stāsta par diviem nerātniem velniņiem, kuri izbēg no elles un nokļūst cilvēku pasaulē. Velniņi cenšas pastrādāt nedarbus, taču viņu ļaunie nodomi nepiepildās. Tieši otrādi – tie nāk visiem par labu. Lasot un klausoties “Velniņus”, ir izaugusi ne viena vien paaudze. Katram, dzirdot pasakas “Velniņi” nosaukumu, rodas savs priekšstats par to, kādi izskatās abi blēņdari.

Izstādē ir iespējams aplūkot 12 īpašas, grāmatā nepublicētas mākslinieka Dāvida Draules (1889–1949) ilustrācijas pasakai “Velniņi” un noklausīties pasaku fragmentus.

7 planšetes (6 ar ilustrāciju kopijām, 1 titulplanšete), izmērs 74×29 cm, fails ar 12 ilustrācijām (paredzēts vizuālai demonstrēšanai datorā, televizorā vai uz projektora), fails ar pasakas fragmentiem (paredzēts pasakas fragmentu atskaņošanai izstādē)

 

LATVISKAIS PASAULES SKATS. PATĪBA. RAKSTS. ZĪMES 

Pastāv vairāki skatījumi uz latvju rakstu zīmēm. Izstādes autors Valdis Celms aplūko latvju rakstu zīmes kā simbolus, kas sniedz zināšanas par pamatprincipiem, uz kuriem balstīta šī pasaule. Lai arī ģeometriskā raksta jeb ornamenta zīmes liecina par amata meistarību un mūsdienās daudzviet pilda rotājošu funkciju, tās ir mītiski tēlaina pasaules redzējuma simboli, kas stāsta par pasauli, par cilvēciskās apziņas un dieva laistās pasaules vienotību. Tās ir dzīves ziņas patības zīmes, kas stiprina un sargā.

Izstādē aplūkojamas dažādas latvju rakstu zīmes, to veidošanās princips, simboliskais tulkojums un nozīme.

11 planšetes, izmērs 57×83 cm

 

LAUKU MUZIKANTI UN KAPELAS VIDZEMĒ 20. GADSIMTA PIRMAJĀ PUSĒ

19.gs. beigas un 20.gs. pirmā puse Latvijā un Vidzemē bija laiks, kad lielā skaitā izplatījās fabrikās ražoti mūzikas instrumenti, modē nāca fokstroti un šlāgeris. Nav precīzi nosakāms, cik muzikantu bijis Vidzemē, jo gandrīz katrā mājā bija kāds pirkts vai pašdarināts mūzikas instruments, kāds tautas spēlmanis, kurš prata kaut ko spēlēt. Lokāli mijiedarbojoties vecām ziņģēm un tautas melodijām, veidojās īpatnējs tautas muzikantu repertuārs, kas saglabāts un turpina dzīvot arī šodien.

Izstāde veidota kā apraksts par lauku kapelu sastāvu, mūzikas instrumentiem un spēlēšanas tradīcijām.

25 planšetes, izmērs 80×60 cm

 

LEĻĻU NAMIŅŠ

Valmieras muzeja krājumā savu vietu ir atradušas arī lelles un citas rotaļlietas, tāpat arī fotogrāfijas ar bērniem rotaļu laikā. Planšetēs un leļļu mājā, kas ietilpst izstādes komplektācijā, atspoguļota leļļu istaba, kuru veido 20. gadsimta 60.-70. gados veidots iekārtojums. Tajā redzamas gan mēbeles, gan trauki, gan arī atbilstošs sienu krāsojums. Muzeja krājumā leļļu istabas iekārtojums nonāca 2016. gadā kā dāvinājums.

3 planšetes, izmērs 50×70 cm, divstāvīga leļļu māja ar priekšmetiem, izmērs 145×175 cm

 

MŪSU JĀNIS DALIŅŠ

Izstādē apkopota informācija par novadnieku, Latvijas pirmo olimpieti, izcilo soļotāju Jāni Daliņu. Tā vēsta gan par Jāņa Daliņa bērnību un skolas gadiem, viņa sporta gaitu aizsākumiem un panākumiem, Eiropas čempiona titula un olimpiskās medaļas izcīnīšanu, gan par veiksmēm un arī neveiksmēm, Jāņa Daliņa stadiona izveidi un darbību, sportista kara gadiem, dzīvi trimdā un atgriešanos.

10 planšetes, izmērs 9 planšetēm 60×85 cm, 1 titulplanšetei 50×70 cm

 

PASTAIGA AR SUNI

2020.gada pavasarī Valmieras muzejs organizēja valmieriešus iesaistošu aktivitāti, kuras ietvaros cilvēki bija aicināti doties fotoekskursijā “Pastaiga ar suni”. Reizi nedēļā tika publicētas dažādas 30-90 gadus senas Valmieras pilsētas ēku un pilsētvides fotogrāfijas. Galvenais uzdevums bija izvēlēties vienu vai vairākas Valmieras fotoainavas un pastaigas laikā ar suni nofotografēties konkrētajā vietā.

Izstāde ir kā ceļojums Valmieras vēsturē 20. un 21. gadsimta ietvaros, un tajā aplūkojamas aktīvāko valmieriešu pastaigu bildes, kā arī senās Valmieras bildes vienā un tajā pašā vietā, atspoguļojot veco un jauno Valmieru vienlaikus.

15 baneri, izmērs 155×240 cm

 

PĒTERIS LŪCIS.  MANI, MĪĻIE, LABIE DĀRGIE, ZELTA VIENĪGIE!

Izstāde veltīta izcilajam latviešu režisoram, aktierim un skatuves mākslas pedagogam Pēterim Lūcim. Izstāde vēsta gan par Pētera Lūča pirmajiem profesionālajiem panākumiem un darba gaitām Zemnieku Drāmas teātrī, Dailes teātrī, Valmieras Drāmas teātrī un Jelgavas Drāmas teātrī, gan arī par viņa personību un daiļradi.

Sava mūža vislielāko popularitāti aktieris iemantoja 1940. gada janvārī pēc latviešu skaņu filmas “Zvejnieka dēls” pirmizrādes kinoteātrī “Splendid Palace”, Rīgā, kur filma guva ārkārtējus panākumus. Pēteris Lūcis no 1957. līdz 1991. gadam bija Valmieras teātra galvenais režisors, un tieši viņš 1989. gada 3. aprīlī ievietoja kapsulu jaunās teātra ēkas pamatos.

6 planšetes, izmērs 60×92 cm

 

PIE TĒJAS TASES. PATVĀRI UN TĒJMAŠĪNAS

Tējas dzeršanas tradīcijas, tostarp arī gaume un līdz ar to arī trauku un galda priekšmetu vizuālais noformējums, bija atšķirīgas. Tāpat atkarībā no zemes, vai tā bija, piemēram, Anglija, Krievija vai Latvija, arī galda piederumu izkārtojums un trauku novietojums uz galda atšķīrās.

Kopumā muzeja krājumā glabājas, un izstādē uz planšetēm atspoguļoti 11 ogļu patvāri, kas izgatavoti 19. gs. beigās – 20. gs. sākumā Tulas un citās Krievijas fabrikās. Septiņi no tiem iegūti ekspedīcijās Valmieras rajonā (1969-1997). Interesantu eksemplāru savulaik dāvinājis arī vēsturnieks Laimonis Liepnieks (1927-2001), bet trīs – mūsu novadniece, Valmierā dzimusī spāņu deju izpildītāja Marta Alberinga (1909-2005).

5 planšetes, izmērs 59×84 cm

 

PLŪDI GAUJĀ

Gaujas krastu stāvums lielākoties pasargā Valmieru no plūdiem. Tiesa, reizumis Gauja iziet no savas ierastās gultnes, ar palu ūdeņiem pārsteidzot pilsētas iedzīvotājus.

Pirms simts gadiem, 1922. gadā, valmierieši piedzīvoja plūdus, par kuriem presē rakstīja, ka “tik augsts ūdens stāvoklis Gaujā nekad nav bijis“. Arī šajā tūkstošgadē valmierieši piedzīvojuši pamatīgus plūdus. Pēc Valmieras hidroloģisko novērojumu stacijas datiem lielākie plūdi pēdējos gados novēroti 2010., 2011. un 2013. gadā. Tomēr ne vienmēr plūdi ir dramatisma pilni. Mākslinieku ainavās applūdusī Gauja un tās pieteka Rātes upīte, palu laikā drīzāk ir rimta un mierīga.

Izstādē iespēja aplūkot applūdušo Gauju un tās pieteku Rātes upīti dažāda gadagājuma fotogrāfijas un gleznās.

4 planšetes, izmērs 59×94 cm

 

SAKNES DEBESĪS. SINDIJA MAČTAMA 

Izstādes autore Sindija Mačtama centusies izveidot saistošu senās mitoloģiskās latviešu pasaules modeli, kurā radīt atmiņā paliekošus un interesantus tēlus, ļaut skatītājam pašam identificēties ar kādu no šiem tēliem. Tā ir pagātnes un nākotnes sasaiste, jo saknes simbolizē esošo mantojumu, savukārt debesis – garīgumu.

Izstādē attēlotie tēli ir radošs apvienojums, kuru izveidošanā arheoloģiskie izrakumi savijušies ar izdomu, aizpildot trūkstošos caurumus, kādu ir patiešām daudz (Raganas dēls, Iegātnis, Zemnieks, Zāļu sieva, Drellene, Karavīrs, Ragana, Krīvs).

8 baneri, izmērs 150×200 cm, 8 anotācijas ~A1 izmērā

 

SKAISTUMA PAVĒLNIEKI

Izstāde stāsta par vīriešu frizūru, bārdu un ūsu modi. Jau no seniem laikiem cilvēki vēlējušies padarīt savu ārieni skaistāku. Vīrieši izskatu mainīja ne tikai ar apģērbu, bet arī ar sejas apmatojuma un matu kopšanu. Nenoliedzami izpratne par skaistumu laika gaitā ir mainījusies un mainās vēl joprojām.

5 planšetes, ~A1 izmērs

 

ŠAURSLIEŽU DZELZCEĻŠ AINAŽI–VALMIERA–SMILTENE

Izstāde vēsta par šaursliežu dzelzceļa vilcienu – mazbānīti, kas maršrutā “Ainaži–Valmiera–Smiltene” kursēja no 1912. līdz 1971. gadam.  Mazbānītis “Ainažu–Valmieras–Smiltenes” šaursliežu dzelzceļa līnijā ir nozīmīgs transporta vēstures stāstnieks, kas atradis vietu arī Valmieras muzeja krājumā.

Katrs kolekcijas priekšmets stāsta savu stāstu vai sniedz ieskatu mazvilciena jeb mazbānīša līnijas mūžā, kas savukārt atspoguļoti izstādē. Tā stāsta ne tikai par šaursliežu dzelzceļa līnijas tapšanas gaitu un attīstību, bet arī par stacijas ēkām, pieturām un sadzīviskām lietām.

10 baneri, izmērs 100×150 cm

 

VALMIERIETIS BŪVĒ BURKĀNCIEMU

Katram valmierietim zināms, kur atrodas Burkānciems. Vienam tas ir prestižs privātmāju rajons, citam – kārtīgs latviešu ciems, kurā vienmēr jūtama rosība. Līdzīgi kā katra cilvēka dzīves stāsts, arī savas mājas vēsture ir vērtība.

Izstādē atspoguļoti cilvēku stāsti par Burkānciema tapšanu no Ulmaņlaikiem līdz pat mūsdienām, kas vienlaikus ir arī pašu ģimeņu veidošanās stāsti, jo mājas celtniecība un arī tās iegāde ir liels notikums visiem iesaistītajiem.

16 planšetes, izmērs 70×100 cm

 

ZĪMOGS – LAIKMETA LIECINIEKS

Izstādes nosaukums runā pats par sevi, jo zīmogā atrodamas liecības gan par laiku, kad tas tapis, gan to, kam tas veidots. Agrāk zīmoga un zīmoggredzena simboliskā nozīme bija citādāka nekā tas ir mūsdienās. Izstādē atspoguļoti Valmieras muzeja krājuma materiāli, vēstot par zīmogu kā vēstures liecību Valmierā un tās tuvumā, sākot no viduslaikiem līdz pat mūsdienām.

4 planšetes, ~A1 izmērs

 

ZOBENS UN DURKLIS

Izstādē aplūkojami Pirmajā pasaules karā un Latvijas Neatkarības karā izmantotie tuvcīņas ieroči – zobeni un durkļi. Valmieras muzeja krājumā atrodami un izstādē apskatāmi adatas veida un nažveida durkļi, kā arī vairāki Krievijas impērijas armijas 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta sākuma zobeni. Tāpat izstādē atspoguļoti vairāki naži, kuri pēc kara izgatavoti no zobeniem vai durkļiem.

6 planšetes, ~A1 izmērs

 

Pieteikties var pa e-pastu [email protected]

Mājas lapa šobrīd atrodas pārveides stadijā, dažas sadaļas tiek papildinātas

X
Scroll to Top