• Latviešu valoda
 • English
 • Deutsch
 • Русский
 • Eesti
 • Restaurējamie nami

  Abu ēku restaurācija un renovācija uzsākta 2010. gada septembrī. Arhitekts Ainars Markvarts. Darbus veic SIA „EKERS”. Namu restaurāciju paredzēts pabeigt 2011. gada pavasarī. Tie ietilpst Valmieras muzeja kompleksā. Veļas žāvētavas namu būs iespējams apskatīt muzeja darba laikā kā muzeja materiālu – pūra lāžu un apģērbu gatavošanas priekšmetu atklāto krātuvi. Dzīvojamā ēka tiks izmantota izglītojošām programmām par ārstniecības augiem, par apģērbu gatavošanu un par pilsētnieku dzīvesveidu 18. – 19. gadsimtā. Pārējā ēkā tiks izvietots muzeja krājums un strādās krājuma nodaļas darbinieki.

   

   

  Dzīvojamais nams Pilskalna ielā 2

  Celts 18. gs. 80.- 90. gados. Celtnes pirmais jeb puspagraba stāvs ir akmens mūra, bet augšējā daļa – guļbūve, vēlāk apšūta ar dēļiem. Tās centrā kādreiz bija apvalkdūmenis (manteļskurstenis), ap kuru divos stāvos grupējās istabas un saimniecības telpas. Šī ir bijusi galvenā ēka 5 ēku kompleksā, kas atradās šajā zemes īpašumā. Nosacīti uzskatāms par kungu namu. Ļoti ticams, ka kādreiz blakus esošais nams (uz tās pamatiem patlaban uzcelts moderns nams Pilskalna ielā 2c) ir bijis kalpu māja ar piebūvi veļas mazgāšanai un citiem saimnieciskiem darbiem. Vēl tālāk projām no dzīvojamā nama atradušās divas celtnes, kas, iespējams, izmantotas kā stallis, kariešu šķūnis, kūtiņa, malkas šķūnis.

   

   
  Sena karte liecina, ka 1798. gadā nams piederējis kādam Danscher, vēlāk tas bija grāfu Līvenu dzimtas īpašums. Īpašnieki to 1914. gadā pārbūvēja, izveidojot vairākus dzīvokļus, kur mitināties vīriešiem, kuri tikko iznākuši no cietuma. Pagrabstāvā ierīkoja 20. gadsimta sākuma higiēnas prasībām atbilstošu mazgājamo telpu, kurā bija malkas plīts ar karstā ūdens katlu un cementa klons ar noteku vietējā kanalizācijā. Ūdeni bija jāienes ar spaiņiem no pagalmā esošās akas. Pilskalna ielā 2 joprojām apskatāma daļa no apkures sistēmas, tajā skaitā plīts un lielais karstā ūdens katls.

  Cēlā mērķa īstenošanai namu bija paredzēts dāvināt Valmieras pilsētai. Šodien līdzīga rakstura iestādi mēs saucam par probācijas namu. Projekta īstenošanu izjauca pirmais pasaules karš. Namam bija pārvaldnieks, kurš dzīvokļus izīrēja cienījamiem pilsoņiem. Šajā namā dzīvojis gleznotājs A. Petrovs.

  Veļas žāvētava

  Palīgēka Pilskalna ielā 2. Celta no koka 1914. gadā. Ārēji greznākā celtne Pilskalna ielas 2 namu kompleksā. Vienīgais spilgtais šobrīd saglabājies Šveices stila celtnes paraugs Valmierā. Saglabājusies gandrīz nepārbūvēta. Šo ēku savu darbu glabāšanai kādu laiku ir izmantojis tēlnieks E. Melderis.